Prace na wysokości. BHP dotyczące elektryków
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 09 2003 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą elektryka na wysokości nazywać należy pracę wykonywaną przez niego na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. W tekście zawarto wszystkie najważniejsze wytyczne związane z tego typu pracami.
- Data: 21.08.2023
Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023
Nowe zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Co czeka elektryków?
Od lipca 2022 r. zostało wprowadzone nowe rozporządzenie dotyczące świadectw kwalifikacyjnych dla elektryków. Zmianie uległy przede wszystkim warunki, na jakich kandydat mógł się ubiegać o dokument potwierdzający dane kwalifikacje. Jednak to nie jedyna zmiana jaka została wprowadzona.
- Data: 06.09.2022
Autonomiczność pojazdów w oparciu o sztuczną inteligencję AI. Kontekst polityczny i regulacyjny
Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody będzie w dużej mierze zależeć od postępów poczynionych w rozwiązywaniu problemów w trzech opisanych powyżej wymiarach. W tej złożonej dziedzinie wysokiego ryzyka i ekosystemie wyzwań technicznych, politycznych i społecznych znaczenie wiarygodności, jak określono w dokumencie grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji (AI HLEG) (AI HLEG, 2020), jest intuicyjnie bardzo jasne.
- Data: 29.08.2022
Wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i PN-EN 50160 dotyczące jakość energii elektrycznej – dokończenie
W poprzednim tekście opisaliśmy, jak przepisy definiują parametry określające jakość zasilania energią elektryczną prądu przemiennego. W tym tekście podajemy dopuszczalne wartości parametrów określających jakość napięcia według rozporządzenia i Polskiej Normy.
- Data: 15.09.2021
Czym jest książka budowlana obiektu i w jaki sposób należy ją prowadzić?
Przepisy określają dokumenty, które właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany przechowywać przez cały okres użytkowania obiektu budowlanego. Należy do nich także książka obiektu budowlanego. W tekście przedstawione są przepisy, które zobowiązują do prowadzenia książki obiektu. Opisana jest forma i zawartość tego ważnego dokumentu.
- Data: 17.08.2021
Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych – jak prowadzić ją zgodnie z prawem?
Niektóre firmy wykorzystują do celów prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników duże budynki. Czasem firma dysponuje więc dużą liczbą pomieszczeń, w których mogą być przechowywane cenne przedmioty, ważne dokumenty albo niebezpieczne materiały. Aby zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych, pracodawca może opracować specjalny system kontroli dostępu do pomieszczeń służbowych.
- Data: 17.08.2021
W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?
Jest to jedno z istotniejszych pytań w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie, a powinno się nad nim dobrze zastanowić planując budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »