
Przyłącza elektryczne
Przyłącza elektryczne mogą budzić wiele wątpliwości natury praktycznej oraz prawnej. To właśnie na kanwie pojawiających się różnego rodzaju wątpliwości, postanowiliśmy wyjaśnić wybrane przez nas zagadnienia, które mają bezpośrednie odniesienie do przedmiotowej problematyki.
- Data: 11.12.2024

Elektryk jako podmiot wykonujący zadania z zakresu użyteczności publicznej
Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 3 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej, czyli osoby fizyczne, osoby prawne lub też jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym to przepisy szczególne przyznały zdolność do czynności prawnych i zapewniły infrastrukturę techniczną. Podmiotami wykonującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej mogą być elektrycy, lub też podmioty stanowiące grupy elektryków.
- Data: 10.12.2024

Punkt dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu
Dnia 10.11.2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Celem tej ustawy jest między innymi zdefiniowanie punktu dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, jak również planowanie i rozmieszczanie tychże punktów.
- Data: 14.10.2024

Zagospodarowanie terenu budowy w praktyce elektryka, a przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
Zagospodarowanie terenu, na którym odbywa się proces budowlany stanowi niezbędny element bezpieczeństwa, w którym czynnie powinni uczestniczyć elektrycy. Ogradzanie terenu jak również podpinanie kabli oświetleniowych stanowi element niezbędny zagospodarowania terenu budowy.
- Data: 18.09.2024

Opodatkowanie gruntów leśnych, nad którymi przebiegają linie elektroenergetyczne oraz wybrane kwestie prawne. Praktyczne wyjaśnienie zagadnienia.
Dzisiejsza publikacja porusza zagadnienie związane z wybranymi aspektami opodatkowania gruntów leśnych (lasów), nad którymi przebiegają linie elektroenergetyczne. Kwestie podatkowo-prawne co do zasady stanowią okoliczności, które wymagają wyjaśnienia, szczególnie jeżeli chodzi o wskazówki praktyczne związane z codziennym funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej.
- Data: 16.09.2024

Problematyczne oświetlenie na działce sąsiada. Co możemy zrobić, jeżeli oświetlenie na działce sąsiedniej zakłóca nam normalne funkcjonowanie m.in. w porze nocnej?
Czy przysługują nam jakieś prawa? Jak poradzić sobie z takim problemem? Praktyczne wskazówki oraz trafne tezy orzecznicze, które mogą pomóc w rozwiązaniu przedmiotowego sporu.
- Data: 13.09.2024

Wymagania BHP pracy dotyczące miejsc pracy elektryka usytuowanych w budynkach oraz w obiektach poddawanych remontowi lub przebudowie.
Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące elektryków w miejscach ich pracy, które są usytuowane w budynkach, oraz w obiektach, które zostały poddane remontowi lub przebudowie stanowią zagadnienie ochronne związane ściśle z przepisami dotyczącymi planowania i zabezpieczania inwestycji. Podstawą tychże wymagań jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
- Data: 19.08.2024

Szkodliwe czynniki biologiczne w pracy elektryka
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2021 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2235) pracodawca powinien chronić pracownika ( elektryka) przed szkodliwymi czynniki biologicznymi znajdującymi się w miejscu pracy.
- Data: 06.08.2024

Warunki przygotowania i prowadzenia robót budowlanych. Czyli o czym musi pamiętać każdy inwestor
Zgodnie z § 3 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, każdy Inwestor, który zamierza rozpocząć budowę jest zobowiązany do zawiadomienia o swoim zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, właściwy inspektor pracy, w terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem każdej budowy lub też rozbiórki. Obowiązek te dotyczy sytuacji w której inwestor planuje wykonywanie robót budowlanych , które będą trwały dłużej niż trzydzieści dni robocze i jednocześnie inwestor w trakcie wykonywania tych robót planuje zatrudnić co najmniej 20 osób w tym np. elektryków.
- Data: 31.07.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »