Rusztowania i ruchome podesty robocze a BHP elektryka
Zgodnie z § 108 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych ( t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 47, poz. 401 ze zm.), rusztowanie i ruchomy podest roboczy powinien być wykonywany zgodnie z dokumentacją producenta lub też projektem indywidualnym. Rusztowanie takie lub podest może zostać oświetlony przez elektryka.
- Data: 22.04.2024
Maszyny i inne urządzenia techniczne, a BHP elektryka
Zgodnie z § 61 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas wykonywania robót budowlanych, maszyna i inne urządzenie techniczne, oraz narzędzia które są zmechanizowane powinny być zamontowane i eksploatowane jak również obsługiwane zgodnie z instrukcją producentów, oraz spełniać wymagania, które zostały określone w przepisach, które dotyczą systemu oceny zgodności.
- Data: 17.04.2024
Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne a BHP elektryka
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, instalacja służąca rozdziałowi energii elektrycznej na terenie budowy powinna być zaprojektowana i wykonana, oraz utrzymywana i użytkowana w taki sposób, aby nie stanowiła zagrożenia pożarowego, lub też zagrożenia wybuchowego, jak również chroniła w dostatecznym stopniu pracownika w tym elektryka przed porażeniem prądem elektrycznym.
- Data: 12.04.2024
Nadchodzące zmiany w przepisach szeroko rozumianego prawa budowlanego. Co jeszcze obejmą zmiany?
Druga część artykułu, który opisuje zmiany jakie będą miały miejsce po wprowadzeniu aktualizacji w prawie budowlanym. Warto zapoznać się z tym, co będzie czekać nas w najbliższym czasie. Całość zmian w pewnym stopniu bezpośrednio, ale i pośrednio dotknie również branżę elektryczną.
- Data: 29.03.2024
Nadchodzące zmiany w przepisach szeroko rozumianego prawa budowlanego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę z punktu widzenia praktyki i stosowania nowych regulacji prawnych?
Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że opisywane zmiany wynikają wprost z dwóch aktów prawnych, a mianowicie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2442) – zw. dalej: „projekt r.w.t.”; oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2405) – zw. dalej: „projekt r.z.f.p.b.”.
- Data: 26.03.2024
Przegląd najnowszych i ciekawych tez orzeczniczych Sądu Najwyższego z zakresu prawa energetycznego. Część 1
Analiza aktualnego orzecznictwa to istotny element, który dostarcza nam niezbędnej wiedzy praktycznej na temat problematycznych kwestii natury prawnej. Szczególnie ważne jest skupienie się na zagadnieniach, które rozpatrywane są przez Wojewódzkiego Sądy Administracyjne, Naczelny Sąd Administracyjny oraz przez Sąd Najwyższy. To właśnie na orzecznictwie Sądu Najwyższego skupimy się w dzisiejszej publikacji.
- Data: 12.03.2024
Ochrona przed hałasem miejsca pracy elektryka
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającym elektryka do wykonywania przez niego powierzonych prac jest ochrona przed hałasem występującym w je go miejscu pracy, jak również w pomieszczeniach przez które przechodzi, aby dojść do swojego miejsca pracy. Sprawa z pozoru błaha, jednak często pomijana w obecnych czasach.
- Data: 13.02.2024
Czym jest służebność przesyłu w odniesieniu do sieci elektroenergetycznych – wprowadzenie do zagadnienia. Odniesienia do ważnych postanowień Sądu Najwyższego.
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym jest służebność przesyłu na gruncie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) – zw. dalej: „k.c.”. Zgodnie bowiem z art. 3051 k.c. – nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (jest to wówczas służebność przesyłu).
- Data: 06.02.2024
Ogrzewanie i wentylacja w miejscu pracy elektryka. Temat ważny zwłaszcza w zimie
W pomieszczeniach pracy elektryka pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej przez niego pracy (stosowanie metody pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 ○C (287 K), chyba że ze względu na dostępną technologię można ją wykonywać bez strat energetycznych i cieplnych. W pomieszczeniu pracy elektryka, w których wykonuje on lekką pracę fizyczną, i w pomieszczeniu biurowym temperatura nie może być niższa niż 18 ○C (291 K).
- Data: 01.02.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »