Warunki przygotowania i prowadzenia robót budowlanych. Czyli o czym musi pamiętać każdy inwestor
Zgodnie z § 3 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, każdy Inwestor, który zamierza rozpocząć budowę jest zobowiązany do zawiadomienia o swoim zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, właściwy inspektor pracy, w terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem każdej budowy lub też rozbiórki. Obowiązek te dotyczy sytuacji w której inwestor planuje wykonywanie robót budowlanych , które będą trwały dłużej niż trzydzieści dni robocze i jednocześnie inwestor w trakcie wykonywania tych robót planuje zatrudnić co najmniej 20 osób w tym np. elektryków.
- Data: 31.07.2024
Podstawowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej przez elektryków
Zgodnie z 237 6 ustawy kodeks pracy pracodawca zatrudniający pracownika na stanowisku elektryka jest obowiązany dostarczyć temu pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, które występują w środowisku jego pracy, oraz informować o sposobie posługiwania się tymi środkami.
- Data: 19.07.2024
Środki ochrony indywidualnej zapobiegające przed zimnem i porażeniem prądem elektrycznym
Pracodawcy zatrudniający pracowników na stanowisku elektryka powinni zaopatrzyć w środki ochrony indywidualnej każdego z nich jeżeli są narażeni na zimno i porażenie prądem elektrycznym podczas pracy którą wykonują.
- Data: 18.07.2024
Akty prawne, które musi znać każdy elektryk
Istnieje wiele aktów prawnych, które regulują praktycznie wszystkie dziedziny związane z budownictwem. Nie inaczej jest również z branżą elektryczną, czy energetyczną. Dlatego też bardzo ważne jest aby wiedzieć, które zapisy prawa dotyczą nas bezpośrednią, przed którymi przepisami prawa odpowiadamy oraz, które z nich w razie potrzeby mają nam służyć pomocą.
- Data: 02.07.2024
Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024
Szkodliwe czynniki biologiczne mogące być przyczyną zakażenia dla elektryków
Zgodnie z art. 220 § 1 kodeksu pracy, niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników w tym elektryków wszelkiego rodzaju materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia przez pracodawcę stopnia ich szkodliwości dla zdrowia tychże pracowników i podjęcia przez niego odpowiednich środków profilaktycznych.
- Data: 21.06.2024
Hałas w pracy elektryka. Normy i przepisy
Praca elektryka jest związana z szeregiem niedogodności i jak również z licznymi zagrożeniami dla życia i zdrowia w związku z wykonywanymi pracami. Jednym z takich zagrożeń jest praca w hałasie. Ochrona przed skutkami pracy w takich warunkach powinno stanowić priorytet dla każdego pracodawcy. Elektrycy powinni znać wszelkie normy i przepisy dotyczące pracy w warunkach hałasu.
- Data: 19.06.2024
Roboty ziemne, a BHP elektryka
Zgodnie z § 143 Rozporządzenia, roboty ziemne powinny być prowadzone na podstawie projektu, określającego położenie instalacji i urządzeń podziemnych, mogących znaleźć się w zasięgu prowadzonych robót. Niezmiernie ważną kwestią pozostaje zatrudnienie elektryków, którzy oświetlą teren wykonywanych robót ziemnych.
- Data: 12.06.2024
Roboty na wysokości, oraz roboty podziemne, a BHP elektryka
Zgodnie z § 133 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych ( t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 47, poz. 401 ze zm.), elektrycy, którzy przebywają na stanowiskach pracy, które znajdują się na wysokości co najmniej 1 m od poziomu podłogi lub ziemi, powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości balustradą.
- Data: 21.05.2024
Rusztowania i ruchome podesty robocze a BHP elektryka
Zgodnie z § 108 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych ( t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 47, poz. 401 ze zm.), rusztowanie i ruchomy podest roboczy powinien być wykonywany zgodnie z dokumentacją producenta lub też projektem indywidualnym. Rusztowanie takie lub podest może zostać oświetlony przez elektryka.
- Data: 22.04.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »