Bezpieczeństwo modułu fotowoltaicznego. Projektowanie i konstrukcja
Prezentowany artykuł jest kontynuacją cyklu omawiającego treść relatywnie nowej normy EN IEC 61730-1:2018 OCENA BEZPIECZEŃSTWA MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO (PV) – Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji. Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie działu 5 normy, gdzie opisane są wymagania dotyczące projektowania i konstrukcji począwszy od rozdziału 5.2, gdzie omówiono kwestie oznakowania i dokumentacji paneli fotowoltaicznych kończąc na rozdziale 5.3 dotyczącym ich komponentów elektrycznych i izolacji.
- Data: 17.08.2021
Fotowoltaika a ochrona środowiska
Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych. Jakich? Odpowiedź w niniejszym tekście.
- Data: 17.08.2021
Mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączane do instalacji elektrycznych
Dzięki malejącym kosztom inwestycji i rosnącym cenom na rynku energii mikroinstalacje fotowoltaiczne z dnia na dzień stają coraz bardziej interesujące dla inwestorów, a więc także dla projektantów oraz elektroinstalatorów. W artykule scharakteryzowano najważniejsze komponenty systemu i podano wskazówki, na jakie parametry elementów składowych mikroinstalacji należy zwrócić szczególną uwagę. Wskazano także na aspekty ekonomiczne stosowanych rozwiązań.
- Data: 17.08.2021
Opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej
W kolejnym artykule skupimy się na problemie poprawnego opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej do wytwarzania ciepła. W pierwszej części zawrzeć należy postanowienia ogólne, do których należą: numer referencyjny rurki ciepła, podmiot lub osobę, przez którą badanie zostało wykonane oraz dane kontaktowe, takie jak adres, telefon, fax oraz datę.
- Data: 17.08.2021
Pomiary oceniające jakości przekształtników energoelektronicznych dla źródeł fotowoltaicznych
Zadaniem przekształtników energoelektronicznych jest optymalne wykorzystanie energii, którą produkują panele fotowoltaiczne, zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodnej współpracy źródła energii z siecią elektroenergetyczną. By upewnić się, że przekształtniki są bezpieczne i wysokiej jakości, warto wykonać pomiary kontrolne.
- Data: 17.08.2021
Pompy ciepła – grunt jako dolne źródło ciepła
Jedną z grup pomp ciepła są urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie. Konkretne rozwiązania „dolnego źródła” zależą od wielkości powierzchni gruntu, który jest do dyspozycji. Jeżeli powierzchnia ta jest niewielka, stosuje się układy pionowe. Na większym terenie można zastosować układ poziomy.
- Data: 17.08.2021
Instalacja fotowoltaiczna: podstawy projektowania, fizyczne działanie, dobór osprzętu
Instalacje fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność jako jedna z możliwości zainwestowania w odnawialne źródło energii. Dzięki coraz szerszej dostępności dają nam możliwość zaoszczędzenia na wydatkach na prąd, ponieważ stwarzamy sobie szansę na produkowanie własnej energii elektrycznej. W poniższym tekście dowiemy się, jak prawidłowo zaplanować podobną instalację oraz z jakich komponentów korzystać przy jej realizacji.
- Data: 21.07.2021
Zawrotne koszta transformacji energetycznej Polski. Kwota zwala z nóg, jednak jest nieunikniona
Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Dobrym pytaniem jest, kto ostatecznie pokryje koszta z nią związane. Czy będą to bezpośredni odbiorcy? Jak wynika z wyliczeń Banku Pekao, przeprowadzenie jej w Polsce będzie kosztować ponad 2,5 biliona złotych. To dwa razy więcej niż wynosi obecne zadłużenie Polski.
- Data: 15.05.2023
Podaż i popyt na wodór odnawialny i jego pochodne w 2030 roku
W omawianym raporcie rozważono scenariusze z minimalną mocą 40 GW zainstalowanych elektrolizerów w 2030 roku. Do dalszej analizy wybrano cztery scenariusze z czterech różnych badań spełniających te kryteria. Czy takie planowanie będzie miało odniesienie w rzeczywistości?
- Data: 01.03.2023
Putin zmusił Europę do przejścia na energię odnawialną
Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
- Data: 22.02.2023
Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.
- Data: 27.10.2021
Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii
Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i nadal rośnie w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.
- Data: 18.10.2021
Czy sztucznej inteligencji w dziedzinie jazdy autonomicznej można zaufać?
Niniejszy raport został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji. W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też, odnosząc się do godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji dla pojazdów autonomicznych, autorzy niniejszego raportu uznali za zasadne ekstrapolowanie tej koncepcji i nazywali także same pojazdy autonomiczne „godnymi zaufania pojazdami autonomicznymi”.
- Data: 18.08.2022
Nowa przenośna stacja zasilania DELTA 2
EcoFlow, firma tworząca ekologiczne rozwiązania energetyczne ogłosiła, że weźmie udział w targach IFA 2022, które odbędą się w dniach 2-6 września w Berlinie. Podczas wydarzenia EcoFlow po raz pierwszy zaprezentuje EcoFlow DELTA 2 – najnowszą przełomową pozycję w jej katalogu przenośnych stacji zasilania do użytku rodzinnego.
- Data: 10.08.2022
Popularność aut elektrycznych we flotach polskich firm ciągle rośnie
W ciągu najbliższych lat ponad połowa firm w Polsce będzie miała w swoich flotach samochody ze zelektryfikowanymi napędami – wynika z najnowszego raportu „Barometr Flotowy”, opublikowanego przez Arval Mobility Observatory. Zgodnie z tym opracowaniem obecnie to już nie pandemia, ale dostępność nowych samochodów, skutki wojny w Ukrainie i zawirowania makroekonomiczne najmocniej wpływają na decyzje menedżerów flot.
- Data: 06.06.2022