
Polacy zdecydowanie popierają te inwestycje. Wiatr nie wyklucza węgla?
81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.
- Data: 15.07.2022

Potentat rolny w Polsce mocno inwestuje w odnawialne źródła energii
PUH „Chemirol” sp. z o.o., największy dystrybutor w branży rolnej w Polsce, inwestuje w odnawialne źródła energii. W latach 2021 - 2022 firma wzbogaciła się w instalacje fotowoltaiczne, które pojawiły się w 33 wybranych obiektach na terenie całego kraju. To kolejny przykład inwestycji Chemirolu, która wskazuje na rosnącą świadomość konieczności podejmowania strategicznych decyzji związanych ze zrównoważonym korzystaniem ze środowiska naturalnego.
- Data: 06.07.2022

Morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy dla Polaków
Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
- Data: 23.06.2022

Diesel tak samo ekologiczny jak samochód z napędem elektrycznym? Czy zakup "elektryka" ma dalej sens?
Škoda Octavia Combi 2.0 TDI zużywa w cyklu swojego „życia” 164 MWh energii - to niższy wynik niż hybrydowej Toyoty Prius (167 MWh) czy w pełni elektrycznego Fiata 500e (171 MWh) - wynika z badania Life Cycle Assessment organizacji Green NCAP. Firma, która ocenia pojazdy pod kątem ekologii, przebadała pełny cykl życia pojazdów z różnymi napędami i ich emisje, a wnioski są zaskakujące. Czy można zatem stwierdzić, że samochód z napędem diesla jest tak samo ekologiczny jak elektryk?
- Data: 17.05.2022

Bosch: Wojna w Ukrainie przyspieszy zieloną transformację Europy
Wojna w Ukrainie i wszystkie jej konsekwencje przynoszą znaczącą niepewność. Firma Bosch bardzo poważnie traktuje kwestię odpowiedzialności za swoich pracowników. Jednocześnie od pierwszego dnia wojny, mocno angażuje się w pomoc humanitarną, zwłaszcza w kontekście wspierania uchodźców.
- Data: 05.05.2022

EcoFlow DELTA Pro zdobywa nagrodę w dziedzinie źródeł odnawialnych
EcoFlow, spółka zajmująca się przenośnym zasilaniem i rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej, została wyróżniona nagrodą Red Dot Design Award 2022, a EcoFlow DELTA Pro i akcesoria ekosystemu zostały uznane za najlepsze w kategorii „Wzornictwo produktu”. Red Dot Design Award to jeden z największych konkursów wzornictwa na świecie, a jego charakterystyczna czerwona kropka służy jako znak rozpoznawczy wybitnego wzornictwa na całym świecie od ponad 60 lat.
- Data: 11.04.2022

Ultra niskoemisyjne moduły BIPV i HJT
Spółka Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
- Data: 08.04.2022

Odnawialne źródła energii. Inne spojrzenie w dobie nowego światowego porządku
Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
- Data: 05.04.2022
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »

Sławomir Cieślik: Obecnie identyfikuję dwa zasadnicze problemy w podejściu do rozwiązywania kwestii związanych z energią
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz prezesa SEP, Pana Sławomira Cieślika, Portal Elektryka prezentuje pierwszą część wywiadu, w której prezes SEP wypowiada się w kwestii rozwoju odnawialnych źródeł energii na polskim rynku, sposobie myślenia o transformacji energetycznej oraz w jaki sposób powinno się klasyfikować dane źródła OZE.
- Data: 27.02.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 3
Rozważając potencjalne ryzyka dotyczące funkcjonowania elektrowni wirtualnych, twórcy raportu wskazują, że mogą one wystąpić w związku z nieprzestrzeganiem przepisów (niezgodnością), bezpieczeństwem cybernetycznym i potencjałem grywalizacji.
- Data: 29.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024

Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne najczęściej zlokalizowane są w wyeksponowany miejscu, na przykład na dachu domu lub na otwartej przestrzeni, co może powodować wzrost ryzyka skierowanych w nie wyładowań atmosferycznych. Zakłada się, że najlepszą metodą na ochronę instalacji jest układ zwodów, który tworzy strefę ochronną, gdzie w wyznaczonej bryle geometrycznej znajdują się chronione urządzenia.
- Data: 21.11.2022

Porównanie i analiza poszczególnych technologii ogniw fotowoltaicznych
Przy obecnym, szybkim, tempie rozwoju technologii fotowoltaicznych możemy mówić o zróżnicowaniu jeżeli chodzi o zastosowanie technologii fotowoltaicznych oraz w zyskach, jakie płyną z wprowadzania omawianej instalacji w życie publiczne. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań. Jest to istotne dla z punktu widzenia przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych.
- Data: 27.10.2022

Instalacje fotowoltaiczne. Bez czego nie mogą się obejść?
W poprzednim artykule dotyczącym instalacji fotowoltaicznych przedstawiony został ich sposób działania, podstawowy podział oraz elementy z jakich się składają, ze szczególnym opisem panelu fotowoltaicznego, falownika oraz akumulatorów. Dzisiaj skupimy się natomiast na pozostałych elementach, bez których instalacja nie mogłaby istnieć lub jej działanie byłoby mniej skuteczne oraz na okablowaniu.
- Data: 13.10.2022

Idealny "elektryk" do roli kuriera
Wielozadaniowy i ekonomiczny elektryczny samochód dostawczy FOTON model eAmumark to pojazd idealny do wykorzystania w transporcie „ostatniej mili”, czyli dostarczenia ładunku do końcowego odbiorcy tam, gdzie obowiązują obostrzenia dotyczące wjazdu ze względu na ochronę środowiska naturalnego lub gdzie występuje strefa czystego parkowania.
- Data: 17.11.2023

Anody ze skrobi, katody bez kobaltu. Nowa generacja akumulatorów stworzona i testowana przez naukowców UJ
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii, które pozwolą uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali i grafitu, które są potrzebne do produkcji akumulatorów. Naukowcy proponują technologie, które spełniają wymogi zielonej chemii. Produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych. Jest to świetne rozwiązanie m. in. dla samochodów elektrycznych, w których akumulatory litowo-jonowe stanowią największe zagrożenie i prawdopodobieństwo zapłonu.
- Data: 21.06.2023

Gotowość do korzystania z pojazdów elektrycznych wzrasta w całej Europie. A jak wypada Polska?
Europejskie państwa coraz bardziej otwierają się na pojazdy elektryczne. To główny wniosek płynący z najnowszego raportu oraz kompleksowej analizy gotowości 22 europejskich krajów do inwestowania w pojazdy elektryczne, w tym również Polski.
- Data: 19.05.2023