
Bezpieczeństwo modułu fotowoltaicznego. Bariery izolacyjne i połączenia elektryczne
Prezentowany artykuł stanowi ciąg dalszy omówienia treści relatywnie nowej normy EN IEC 61730-1:2018 OCENA BEZPIECZEŃSTWA MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO (PV) – Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji. Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie działu 5 normy dotyczącego klasyfikacji, zastosowania i zgodnego z przeznaczeniem użytkowania modułów fotowoltaicznych począwszy od barier izolacyjnych, których dotyczy punkt 5.3.1.
- Data: 17.08.2021

Bezpieczeństwo modułu fotowoltaicznego. Projektowanie i konstrukcja
Prezentowany artykuł jest kontynuacją cyklu omawiającego treść relatywnie nowej normy EN IEC 61730-1:2018 OCENA BEZPIECZEŃSTWA MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO (PV) – Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji. Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie działu 5 normy, gdzie opisane są wymagania dotyczące projektowania i konstrukcji począwszy od rozdziału 5.2, gdzie omówiono kwestie oznakowania i dokumentacji paneli fotowoltaicznych kończąc na rozdziale 5.3 dotyczącym ich komponentów elektrycznych i izolacji.
- Data: 17.08.2021

Fotowoltaika a ochrona środowiska
Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych. Jakich? Odpowiedź w niniejszym tekście.
- Data: 17.08.2021

Mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączane do instalacji elektrycznych
Dzięki malejącym kosztom inwestycji i rosnącym cenom na rynku energii mikroinstalacje fotowoltaiczne z dnia na dzień stają coraz bardziej interesujące dla inwestorów, a więc także dla projektantów oraz elektroinstalatorów. W artykule scharakteryzowano najważniejsze komponenty systemu i podano wskazówki, na jakie parametry elementów składowych mikroinstalacji należy zwrócić szczególną uwagę. Wskazano także na aspekty ekonomiczne stosowanych rozwiązań.
- Data: 17.08.2021

Opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej
W kolejnym artykule skupimy się na problemie poprawnego opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej do wytwarzania ciepła. W pierwszej części zawrzeć należy postanowienia ogólne, do których należą: numer referencyjny rurki ciepła, podmiot lub osobę, przez którą badanie zostało wykonane oraz dane kontaktowe, takie jak adres, telefon, fax oraz datę.
- Data: 17.08.2021

Pomiary oceniające jakości przekształtników energoelektronicznych dla źródeł fotowoltaicznych
Zadaniem przekształtników energoelektronicznych jest optymalne wykorzystanie energii, którą produkują panele fotowoltaiczne, zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodnej współpracy źródła energii z siecią elektroenergetyczną. By upewnić się, że przekształtniki są bezpieczne i wysokiej jakości, warto wykonać pomiary kontrolne.
- Data: 17.08.2021

Pompy ciepła – grunt jako dolne źródło ciepła
Jedną z grup pomp ciepła są urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie. Konkretne rozwiązania „dolnego źródła” zależą od wielkości powierzchni gruntu, który jest do dyspozycji. Jeżeli powierzchnia ta jest niewielka, stosuje się układy pionowe. Na większym terenie można zastosować układ poziomy.
- Data: 17.08.2021

Instalacja fotowoltaiczna: podstawy projektowania, fizyczne działanie, dobór osprzętu
Instalacje fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność jako jedna z możliwości zainwestowania w odnawialne źródło energii. Dzięki coraz szerszej dostępności dają nam możliwość zaoszczędzenia na wydatkach na prąd, ponieważ stwarzamy sobie szansę na produkowanie własnej energii elektrycznej. W poniższym tekście dowiemy się, jak prawidłowo zaplanować podobną instalację oraz z jakich komponentów korzystać przy jej realizacji.
- Data: 21.07.2021

Polska energetyka lądowa jest na wyczerpaniu
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, jednak mimo to staje ona na granicy wyczerpania. Dlaczego ma miejsce taka sytuacja?
- Data: 29.06.2023

Zawrotne koszta transformacji energetycznej Polski. Kwota zwala z nóg, jednak jest nieunikniona
Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Dobrym pytaniem jest, kto ostatecznie pokryje koszta z nią związane. Czy będą to bezpośredni odbiorcy? Jak wynika z wyliczeń Banku Pekao, przeprowadzenie jej w Polsce będzie kosztować ponad 2,5 biliona złotych. To dwa razy więcej niż wynosi obecne zadłużenie Polski.
- Data: 15.05.2023

Potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
- Data: 16.11.2021

Moduły wielkoformatowe GCLSI 210 mm z certyfikatem zgodności z normami IEC
GCL System Integration Technology Co., Ltd., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV wymagania dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji. Uzyskanie certyfikatów stanowi solidną podstawę dla ogólnoświatowego rozwoju GCLSI, wyznacza również kolejny pułap do osiągnięcia po ukończeniu w czerwcu tego roku etapu badawczo-rozwojowego oraz produkcji modułów serii 182 mm na masową skalę.
- Data: 09.11.2021

Perowskity jako przyszłość dla fotowoltaiki?
„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
- Data: 29.10.2021

Diesel tak samo ekologiczny jak samochód z napędem elektrycznym? Czy zakup "elektryka" ma dalej sens?
Škoda Octavia Combi 2.0 TDI zużywa w cyklu swojego „życia” 164 MWh energii - to niższy wynik niż hybrydowej Toyoty Prius (167 MWh) czy w pełni elektrycznego Fiata 500e (171 MWh) - wynika z badania Life Cycle Assessment organizacji Green NCAP. Firma, która ocenia pojazdy pod kątem ekologii, przebadała pełny cykl życia pojazdów z różnymi napędami i ich emisje, a wnioski są zaskakujące. Czy można zatem stwierdzić, że samochód z napędem diesla jest tak samo ekologiczny jak elektryk?
- Data: 17.05.2022

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wciąż rośnie
Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Samochody - głównie osobowe oraz niewielkie dostawcze - kupują przedsiębiorcy z małych i średnich firm, korzystając z dofinansowania, m.in. w ramach programu „Mój Elektryk”.
- Data: 19.04.2022