
PGE największym krajowym wytwórcą energii ze źródeł odnawialnych
PGE podpisała umowę warunkową na nabycie trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW. Po finalizacji transakcji moc zainstalowana Grupy PGE w tej technologii wzrośnie o 12 proc. do ponad 770 MW. Akwizycja zapewni Grupie PGE utrzymanie pozycji największego krajowego wytwórcy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Po zakończeniu procesu przejęcia PGE będzie posiadać 11 proc. udziału zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce.
- Data: 04.04.2022

Dopłata w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”
VWFS zrealizował pierwszy wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”. Chodzi o model ŠKODA Enyaq w ofercie ŠKODA Leasing Niskich Rat. Jest to duży przełom dla osób zainteresowanych autem elektrycznym.
- Data: 04.03.2022

To będzie jedna z największych na świecie morskich farm wiatrowych
PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
- Data: 28.02.2022

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
PGE złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Ørsted, projektów Baltica 2+3.
- Data: 09.02.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
- Data: 03.02.2022

Rezerwowe źródła energii w budynkach jednorodzinnych
Budynki jednorodzinne usytuowane poza większymi miastami są dużo częściej narażone na przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej niż obiekty w dużych aglomeracjach. Jednym ze źródeł awaryjnego zasilania mogą być w takich przypadkach panele fotowoltaiczne i/lub przydomowe elektrownie wiatrowe.
- Data: 24.01.2022

Pomiary w układach prądu stałego
Coraz częstsze stosowanie obwodów prądu stałego wymaga od pomiarowców przygotowania się zarówno merytorycznego, jak i sprzętowego do prowadzenia pomiarów w układach, które wykorzystują taki prąd. Oczekiwania klientów idą w kierunku prowadzenia równoczesnego pomiaru parametrów w obwodach prądu zmiennego i obwodach prądu stałego.
- Data: 17.01.2022

Nowa oferta energetycznego dachu dla przemysłu i logistyki
Grupa Selena inwestuje w rozwój fotowoltaiki na dachach wielkopowierzchniowych. Polski lider branży chemii budowlanej rozszerza ofertę dla klientów biznesowych i oferuje kompletne rozwiązania dachowe obejmujące hydroizolacje dachów i instalacje fotowoltaiczne. Całe rozwiązanie dachowe objęte jest 15-letnią gwarancją.
- Data: 14.01.2022

Risen Energy ustanawia nowy rekord 23,65% sprawności modułu heterozłączowego
Firma Risen Energy poinformowała niedawno, że TÜV Rheinland, wiodąca na świecie organizacja zajmująca się testowaniem i certyfikacją, potwierdziła, że jej seria wysokowydajnych modułów heterozłączowych osiągnęła maksymalną moc 721,016 W i sprawność na poziomie 23,65%, po raz kolejny łamiąc własny rekord 23,08% ustanowiony w lipcu 2021 r. Jak przystało na lidera w technologii heterozłączy (HJT), Risen Energy w ciągu jednego roku trzykrotnie pobiła swój własny rekord świata w technologii HJT, nieustannie przesuwając granice i wdrażając coraz to nowe innowacje technologiczne.
- Data: 27.12.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024

Zrozumieć energię, czyli jak czerpać korzyści z transformacji energetycznej
Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK opublikował badanie dotyczące wyzwań i korzyści wynikających z transformacji energetycznej polskich firm. Wynika z niego, że przedsiębiorcom, aby podjąć decyzję o przejściu na OZE, brakuje skonkretyzowanej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach.
- Data: 15.01.2024

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni. To koniec pewnej historii
31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.
- Data: 10.01.2024

Instalacje fotowoltaiczne. Co o nich wiemy i z czego się składają?
Już wielokrotnie omawialiśmy tematy związane z fotowoltaiką, zwracaliśmy uwagę na normy oraz różnorodne rozporządzenia, jednak tym razem wracamy do całkowitych podstaw. Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne? Jakie elementy wchodzą w ich skład? Jak należy planować i montować panele fotowoltaiczne? Na te wszystkie pytania odpowie nam ten artykuł oraz jego przyszłe kontynuacje.
- Data: 03.10.2022

To nowa przyszłość farm fotowoltaicznych
Lekka kontenerowa stacja transformatorowa FUTURA przeznaczona dla farm fotowoltaicznych. Opracowane przez firmę rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli możliwości wpisania stacji w jej otoczenie.
- Data: 13.09.2022

Czy stacje transformatorową można wtopić w otoczenie?
Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie.
- Data: 27.07.2022

Wypadek z udziałem pojazdu autonomicznego. Kto za to będzie odpowiadał?
Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody będzie w dużej mierze zależeć od postępów poczynionych w rozwiązywaniu problemów w trzech wymiarach. W tej złożonej dziedzinie wysokiego ryzyka i ekosystemie wyzwań technicznych, politycznych i społecznych znaczenie wiarygodności, jak określono w dokumencie grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji (AI HLEG) (AI HLEG, 2020), jest intuicyjnie bardzo jasne.
- Data: 04.01.2023

Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022

Terminologia pojazdów autonomicznych
Jak wskazano w raporcie, aby dokładnie wiedzieć, co mamy na myśli, gdy mówimy o autonomicznym lub zautomatyzowanym pojeździe, musimy zapewnić wyższy poziom szczegółowości, tj. funkcje automatyzacji jazdy i poziomy automatyzacji. Mimo to, przydatne jest wyjaśnienie kryteriów rozróżnienia różnych sposobów powszechnego odnoszenia się do automatyzacji jazdy, zwłaszcza gdy rozważa się pojazd jako całość, a nie jego poszczególne cechy, co jest powszechnym podejściem pomimo wysiłków zmierzających do skupienia automatyzacji na jeździe, a nie na samych pojazdach.
- Data: 03.10.2022