Potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
- Data: 16.11.2021
Moduły wielkoformatowe GCLSI 210 mm z certyfikatem zgodności z normami IEC
GCL System Integration Technology Co., Ltd., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV wymagania dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji. Uzyskanie certyfikatów stanowi solidną podstawę dla ogólnoświatowego rozwoju GCLSI, wyznacza również kolejny pułap do osiągnięcia po ukończeniu w czerwcu tego roku etapu badawczo-rozwojowego oraz produkcji modułów serii 182 mm na masową skalę.
- Data: 09.11.2021
Perowskity jako przyszłość dla fotowoltaiki?
„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
- Data: 29.10.2021
Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.
- Data: 27.10.2021
Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii
Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i nadal rośnie w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.
- Data: 18.10.2021
Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5%
Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdzają: ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT.
- Data: 11.10.2021
1200 miejskich autobusów elektrycznych w Mediolanie skorzysta z zielonej infrastruktury energetycznej
Przedsiębiorstwo transportu publicznego w Mediolanie do 2030 roku planuje zastąpienie autobusów miejskich z silnikiem Diesla pojazdami w 100 proc. elektrycznymi. Jednym z elementów strategii, a także kolejnym krokiem w kierunku troski o środowisko jest dostosowanie infrastruktury energetycznej w zajezdniach spółki. Przewoźnik zamontował innowacyjne i ekologiczne rozdzielnice średniego napięcia SM AirSeT, wykorzystujące czyste powietrze zamiast gazu cieplarnianego SF6. Zastosowanie rozdzielnic z technologią bez gazu SF6 pozwoli uniknąć nawet 560 ton emisji gazów cieplarnianych.
- Data: 06.10.2021
Ocena niepewności pomiaru panelu pv
Sama klasyfikacja symulatora słonecznego nie dostarcza rozstrzygających dowodów na niepewność pomiaru. Jednak wyniki klasyfikacji symulatora mogą stanowić dobry punkt wyjścia do analizy źródeł niepewności pomiaru związanych z uzyskanymi za jego pomocą pomiarami wydajności PV. Niepewności w charakterystyce prądowo-napięciowej zależą od rzeczywistego testowanego urządzenia, a także od procedur zastosowanych do scharakteryzowania jego wydajności i muszą zostać wyraźnie ocenione.
- Data: 27.09.2021
Przekład z warunków testowych na warunki raportowania paneli pv
Omawiany dokument określa, że jeśli natężenie promieniowania lub temperatura urządzenia odniesienia lub testowanego urządzenia podczas pomiaru nie były wartościami pożądanymi, należy skorygować zmierzone krzywe I-V do wymaganych wartości zgodnie z normą IEC 60891 dla urządzeń liniowych. W przypadku zaś urządzeń nieliniowych należy zapoznać się z normą IEC 60904-10 w celu uzyskania wskazówek dotyczących określania, w jakim zakresie urządzenie może być uważane za liniowe, oraz ewentualnych poprawek na nieliniowość.
- Data: 24.09.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Polskie szkoły pionierami w transformacji energetycznej i efektywności energetycznej
Polscy przedstawiciele wkraczają w ostatni etap negocjacji dotyczących Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która ma doprowadzić do renowacji na szeroką skalę zarówno budynków publicznych, jak i prywatnych. W naszym kraju można wyłonić kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji.
- Data: 28.11.2023
Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE
Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma.
- Data: 27.11.2023
Technologia produkcji, przetwarzania i transportu wodoru odnawialnego i pochodnych
W niniejszym raporcie czytamy, że łańcuch dostaw produktów importowanych obejmuje produkcję wodoru, jego konwersję na formę nadającą się do transportu (skroplony lub sprężony) lub pochodne, a wreszcie transport paliwa.
- Data: 11.09.2023
Pomiary w układach prądu stałego
Coraz częstsze stosowanie obwodów prądu stałego wymaga od pomiarowców przygotowania się zarówno merytorycznego, jak i sprzętowego do prowadzenia pomiarów w układach, które wykorzystują taki prąd. Oczekiwania klientów idą w kierunku prowadzenia równoczesnego pomiaru parametrów w obwodach prądu zmiennego i obwodach prądu stałego.
- Data: 17.01.2022
Nowa oferta energetycznego dachu dla przemysłu i logistyki
Grupa Selena inwestuje w rozwój fotowoltaiki na dachach wielkopowierzchniowych. Polski lider branży chemii budowlanej rozszerza ofertę dla klientów biznesowych i oferuje kompletne rozwiązania dachowe obejmujące hydroizolacje dachów i instalacje fotowoltaiczne. Całe rozwiązanie dachowe objęte jest 15-letnią gwarancją.
- Data: 14.01.2022
Risen Energy ustanawia nowy rekord 23,65% sprawności modułu heterozłączowego
Firma Risen Energy poinformowała niedawno, że TÜV Rheinland, wiodąca na świecie organizacja zajmująca się testowaniem i certyfikacją, potwierdziła, że jej seria wysokowydajnych modułów heterozłączowych osiągnęła maksymalną moc 721,016 W i sprawność na poziomie 23,65%, po raz kolejny łamiąc własny rekord 23,08% ustanowiony w lipcu 2021 r. Jak przystało na lidera w technologii heterozłączy (HJT), Risen Energy w ciągu jednego roku trzykrotnie pobiła swój własny rekord świata w technologii HJT, nieustannie przesuwając granice i wdrażając coraz to nowe innowacje technologiczne.
- Data: 27.12.2021
Wypadek z udziałem pojazdu autonomicznego. Kto za to będzie odpowiadał?
Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody będzie w dużej mierze zależeć od postępów poczynionych w rozwiązywaniu problemów w trzech wymiarach. W tej złożonej dziedzinie wysokiego ryzyka i ekosystemie wyzwań technicznych, politycznych i społecznych znaczenie wiarygodności, jak określono w dokumencie grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji (AI HLEG) (AI HLEG, 2020), jest intuicyjnie bardzo jasne.
- Data: 04.01.2023
Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022
Terminologia pojazdów autonomicznych
Jak wskazano w raporcie, aby dokładnie wiedzieć, co mamy na myśli, gdy mówimy o autonomicznym lub zautomatyzowanym pojeździe, musimy zapewnić wyższy poziom szczegółowości, tj. funkcje automatyzacji jazdy i poziomy automatyzacji. Mimo to, przydatne jest wyjaśnienie kryteriów rozróżnienia różnych sposobów powszechnego odnoszenia się do automatyzacji jazdy, zwłaszcza gdy rozważa się pojazd jako całość, a nie jego poszczególne cechy, co jest powszechnym podejściem pomimo wysiłków zmierzających do skupienia automatyzacji na jeździe, a nie na samych pojazdach.
- Data: 03.10.2022