To nowa przyszłość farm fotowoltaicznych
Lekka kontenerowa stacja transformatorowa FUTURA przeznaczona dla farm fotowoltaicznych. Opracowane przez firmę rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli możliwości wpisania stacji w jej otoczenie.
- Data: 13.09.2022
IKEA będzie w stanie zasilić 36 tys. polskich gospodarstw domowych
IKEA obecnie produkuje i wykorzystuje energię z farm wiatrowych, a kolejne inwestycje pozwolą uzyskać moc, która mogłaby zasilić 36 tys. gospodarstw domowych w Polsce. To tylko jedna z wielu możliwości rozwoju w dziedzinie odnawialnych źródeł energii jakie prezentuje gigant z branży meblowej, stawiany za wzór we wspomnianym rozwoju.
- Data: 09.09.2022
Sztuczna inteligencja AI. Cele i odbiorcy automobilności
Autorzy zwracają uwagę, że głównym celem niniejszego raportu jest przejście do ogólnych ram oceny wiarygodności systemów opartych na sztucznej inteligencji dla POJAZDÓW AUTONOMICZNYCH. Obecny stan, luki badawcze, wyzwania, wdrażanie i adekwatność, w odniesieniu do wszystkich kryteriów zawartych na liście ocen (ALTAI) opracowanej przez Grupę Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji (AI HLEG), są w niniejszym raporcie uszczegółowione i omówione szczegółowo dla domeny POJAZDÓW AUTONOMICZNYCH.
- Data: 02.09.2022
Energetyka wolności i pokoju
Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności.
- Data: 24.08.2022
Sztuczna inteligencja AI w pojazdach autonomicznych. Jak dokładnie to wygląda?
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie raportu Komisji Europejskiej, który został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji.
- Data: 19.08.2022
Czy sztucznej inteligencji w dziedzinie jazdy autonomicznej można zaufać?
Niniejszy raport został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji. W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też, odnosząc się do godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji dla pojazdów autonomicznych, autorzy niniejszego raportu uznali za zasadne ekstrapolowanie tej koncepcji i nazywali także same pojazdy autonomiczne „godnymi zaufania pojazdami autonomicznymi”.
- Data: 18.08.2022
Nowa przenośna stacja zasilania DELTA 2
EcoFlow, firma tworząca ekologiczne rozwiązania energetyczne ogłosiła, że weźmie udział w targach IFA 2022, które odbędą się w dniach 2-6 września w Berlinie. Podczas wydarzenia EcoFlow po raz pierwszy zaprezentuje EcoFlow DELTA 2 – najnowszą przełomową pozycję w jej katalogu przenośnych stacji zasilania do użytku rodzinnego.
- Data: 10.08.2022
Czy stacje transformatorową można wtopić w otoczenie?
Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie.
- Data: 27.07.2022
Polacy zdecydowanie popierają te inwestycje. Wiatr nie wyklucza węgla?
81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.
- Data: 15.07.2022
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku
H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie.
- Data: 04.03.2024
Sławomir Cieślik: Obecnie identyfikuję dwa zasadnicze problemy w podejściu do rozwiązywania kwestii związanych z energią
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz prezesa SEP, Pana Sławomira Cieślika, Portal Elektryka prezentuje pierwszą część wywiadu, w której prezes SEP wypowiada się w kwestii rozwoju odnawialnych źródeł energii na polskim rynku, sposobie myślenia o transformacji energetycznej oraz w jaki sposób powinno się klasyfikować dane źródła OZE.
- Data: 27.02.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 3
Rozważając potencjalne ryzyka dotyczące funkcjonowania elektrowni wirtualnych, twórcy raportu wskazują, że mogą one wystąpić w związku z nieprzestrzeganiem przepisów (niezgodnością), bezpieczeństwem cybernetycznym i potencjałem grywalizacji.
- Data: 29.01.2024
Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne najczęściej zlokalizowane są w wyeksponowany miejscu, na przykład na dachu domu lub na otwartej przestrzeni, co może powodować wzrost ryzyka skierowanych w nie wyładowań atmosferycznych. Zakłada się, że najlepszą metodą na ochronę instalacji jest układ zwodów, który tworzy strefę ochronną, gdzie w wyznaczonej bryle geometrycznej znajdują się chronione urządzenia.
- Data: 21.11.2022
Porównanie i analiza poszczególnych technologii ogniw fotowoltaicznych
Przy obecnym, szybkim, tempie rozwoju technologii fotowoltaicznych możemy mówić o zróżnicowaniu jeżeli chodzi o zastosowanie technologii fotowoltaicznych oraz w zyskach, jakie płyną z wprowadzania omawianej instalacji w życie publiczne. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań. Jest to istotne dla z punktu widzenia przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych.
- Data: 27.10.2022
Instalacje fotowoltaiczne. Bez czego nie mogą się obejść?
W poprzednim artykule dotyczącym instalacji fotowoltaicznych przedstawiony został ich sposób działania, podstawowy podział oraz elementy z jakich się składają, ze szczególnym opisem panelu fotowoltaicznego, falownika oraz akumulatorów. Dzisiaj skupimy się natomiast na pozostałych elementach, bez których instalacja nie mogłaby istnieć lub jej działanie byłoby mniej skuteczne oraz na okablowaniu.
- Data: 13.10.2022
Stacja ładowania auta elektrycznego w każdym budynku do 2025 r.?
Od 1 stycznia 2025 r. nowelizacja ustawy o elektromobilności ma wnieść obowiązek stworzenia 1 punktu ładowania auta elektrycznego na 10 istniejących miejsc parkingowych. Ma to dotyczyć wszystkich istniejących budynków. W praktyce więc większość firm do 2025 roku będzie musiała wyposażyć swój budynek w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Czy jest to realne do zrealizowania?
- Data: 09.04.2024
Inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych
Na wstępie autorzy omawianego raportu przypomnieli, że od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego, masowo produkowanego, pojazdu elektrycznego (EV) w 2010 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrosła na całym świecie. Chociaż pojazdy hybrydowe typu plug-in nadal sprzedają się najlepiej, w pełni elektryczne pojazdy elektryczne (BEV) także stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na fakt, że większość z nich może obecnie przejechać ponad 300 km na pełnym naładowaniu, a także ponieważ energia odnawialna jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie ładowania i emisji gazów cieplarnianych zarazem zmniejszając zależność od importowanych paliw kopalnych.
- Data: 03.04.2024
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata. Ale musi być zdecydowanie sprawiedliwsza
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
- Data: 20.02.2024