
Wodór produkowany dzięki odnawialnym źródłom energii. Łańcuch dostaw z różnych stron świata
Omawiany raport stwierdza, że łańcuch dostaw produktów importowanych z różnych regionów świata obejmuje produkcję wodoru na drodze elektrolizy zasilanej energią odnawialną, jego konwersję na wodór transportowy (skroplony LH2 lub sprężony gazowy CGH2), jego konwersję na pochodne (PtL jak Die - sel/Nafta, metanol - CH₃OH, amoniak - NH3, Syntetyczny Gaz Ziemny – SNG) lub jego wiązanie z ciekłymi organicznymi nośnikami wodoru (LOHC) i wreszcie transport paliwa statkiem (dla wszystkich cieczy) i rurociągami (dla form gazowych).
- Data: 31.10.2022

Wodór paliwem energetycznym przyszłości. Czy Polska sprosta wymaganiom UE?
Przedstawiona w lipcu 2020 r. strategia Komisji Europejskiej dotycząca wodoru określa między innymi sposoby zwiększenia popytu i podaży wodoru ze źródeł odnawialnych. Celem strategicznym jest zainstalowanie elektrolizerów wodoru ze źródeł odnawialnych o mocy co najmniej 40 GW w UE oparciu o szacunkowe zapotrzebowanie na wodór ze źródeł odnawialnych rocznie w UE do 2030 r. do 10 Mt rocznie. W chwili obecnej nie jest jasne, czy krajowa produkcja wodoru zrealizuje ten strategiczny cel UE.
- Data: 28.10.2022

Porównanie i analiza poszczególnych technologii ogniw fotowoltaicznych
Przy obecnym, szybkim, tempie rozwoju technologii fotowoltaicznych możemy mówić o zróżnicowaniu jeżeli chodzi o zastosowanie technologii fotowoltaicznych oraz w zyskach, jakie płyną z wprowadzania omawianej instalacji w życie publiczne. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań. Jest to istotne dla z punktu widzenia przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych.
- Data: 27.10.2022

Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022

Instalacje fotowoltaiczne. Bez czego nie mogą się obejść?
W poprzednim artykule dotyczącym instalacji fotowoltaicznych przedstawiony został ich sposób działania, podstawowy podział oraz elementy z jakich się składają, ze szczególnym opisem panelu fotowoltaicznego, falownika oraz akumulatorów. Dzisiaj skupimy się natomiast na pozostałych elementach, bez których instalacja nie mogłaby istnieć lub jej działanie byłoby mniej skuteczne oraz na okablowaniu.
- Data: 13.10.2022

Groźba blackoutu wciąż realna. Czy ziści się czarny scenariusz?
23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna i wciąż realnym jest odcięcie użytkowników od źródeł energii elektrycznej.
- Data: 07.10.2022

Instalacje fotowoltaiczne. Co o nich wiemy i z czego się składają?
Już wielokrotnie omawialiśmy tematy związane z fotowoltaiką, zwracaliśmy uwagę na normy oraz różnorodne rozporządzenia, jednak tym razem wracamy do całkowitych podstaw. Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne? Jakie elementy wchodzą w ich skład? Jak należy planować i montować panele fotowoltaiczne? Na te wszystkie pytania odpowie nam ten artykuł oraz jego przyszłe kontynuacje.
- Data: 03.10.2022

Terminologia pojazdów autonomicznych
Jak wskazano w raporcie, aby dokładnie wiedzieć, co mamy na myśli, gdy mówimy o autonomicznym lub zautomatyzowanym pojeździe, musimy zapewnić wyższy poziom szczegółowości, tj. funkcje automatyzacji jazdy i poziomy automatyzacji. Mimo to, przydatne jest wyjaśnienie kryteriów rozróżnienia różnych sposobów powszechnego odnoszenia się do automatyzacji jazdy, zwłaszcza gdy rozważa się pojazd jako całość, a nie jego poszczególne cechy, co jest powszechnym podejściem pomimo wysiłków zmierzających do skupienia automatyzacji na jeździe, a nie na samych pojazdach.
- Data: 03.10.2022

RoadShow 2023 #OswajamyWodor. Każdy będzie mógł zobaczyć to na żywo!
Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
- Data: 28.09.2022

Wodór lekarstwem na problemy energetyczne Polski. Co o nim wiemy i dlaczego się go boimy
Jak pokazuje przeprowadzone badanie, Polacy nie posiadają wiedzy na temat ogniw wodorowych. Nie dostrzegają ich w codziennym życiu, a co najważniejsze boją się ich. Nawet jeśli istnieje szansa, że wielu z nich jeździ na przykład autobusami zasilanymi wodorem. Jednak wodór może stać się tym, czego polskiej energetyce zwyczajnie brakuje - szansą na tanie źródło energii dla wszystkich.
- Data: 26.09.2022
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »

Nowy program grantowy dla projektów proekologicznych. Start projektu
Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy energię dla klimatu”. Do udziału zaprasza organizacje non-profit, start-upy, instytucje edukacyjno-naukowe i think tanki z całej Polski. Dziesięć najlepszych projektów związanych z ochroną klimatu otrzyma okazałe wsparcie finansowe.
- Data: 26.04.2024

To miasto chce zostać stolicą polskiej transformacji energetycznej! Zaskakujące statystyki
Zimą 2017 r. powietrze w tym śląskim mieście było tak złe, że lokalne władze musiały pozamykać szkoły. Zanieczyszczenie powietrza szkodliwym pyłem PM2.5 ponad 45-krotnie, a PM10 ponad 30-krotnie przekroczyło bezpieczne dla ludzi normy. Oddychanie stało się groźne dla zdrowia. To był moment przełomowy. Miasto zdecydowało się działać ambitniej i bardziej konsekwentnie niż niejeden samorząd mierzący się z podobnym problemem.
- Data: 22.04.2024

"Nie będzie transformacji energetycznej bez elastycznej dystrybucji"
Komisja Europejska poinformowała, że w jej ocenie Polska realizuje unijne warunki, które umożliwiają uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na wsparcie inwestycji z obszaru energetyki i klimatu przewidziano 28 mld euro. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, zwraca przy tej okazji uwagę na potrzebę jak najszybszego podjęcia inwestycji w dostosowanie infrastruktury sieciowej do wymogów rozproszonej produkcji energii.
- Data: 21.03.2024

Mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączane do instalacji elektrycznych
W ebook'u opisano cechy komponentów mikroinstalacji fotowoltaicznej. Opisano, jak kierując się opłacalnością poszczególnych rozwiązań, dobrać panele fotowoltaiczne i falowniki. Zaprezentowano środki chroniące instalację.
- Data: 28.09.2023

Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023

Jak należy chronić instalacje PV przed piorunami?
Wolno stojące instalacje fotowoltaiczne - podobnie jak i te umiejscowione na dachach budynków - są narażone na bezpośrednie oddziaływanie prądu piorunowego. Szkody w systemach fotowoltaicznych PV powstają przez niszczycielskie bezpośrednie wyładowania piorunowe w elementy elektrowni, jak również wskutek przepięć indukcyjnych powstających w okablowaniu instalacji, które mogą być spowodowane przez wyładowania bezpośrednie lub pobliskie.
- Data: 15.06.2023

Stacja ładowania auta elektrycznego w każdym budynku do 2025 r.?
Od 1 stycznia 2025 r. nowelizacja ustawy o elektromobilności ma wnieść obowiązek stworzenia 1 punktu ładowania auta elektrycznego na 10 istniejących miejsc parkingowych. Ma to dotyczyć wszystkich istniejących budynków. W praktyce więc większość firm do 2025 roku będzie musiała wyposażyć swój budynek w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Czy jest to realne do zrealizowania?
- Data: 09.04.2024

Inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych
Na wstępie autorzy omawianego raportu przypomnieli, że od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego, masowo produkowanego, pojazdu elektrycznego (EV) w 2010 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrosła na całym świecie. Chociaż pojazdy hybrydowe typu plug-in nadal sprzedają się najlepiej, w pełni elektryczne pojazdy elektryczne (BEV) także stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na fakt, że większość z nich może obecnie przejechać ponad 300 km na pełnym naładowaniu, a także ponieważ energia odnawialna jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie ładowania i emisji gazów cieplarnianych zarazem zmniejszając zależność od importowanych paliw kopalnych.
- Data: 03.04.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata. Ale musi być zdecydowanie sprawiedliwsza
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
- Data: 20.02.2024