Wodór paliwem energetycznym przyszłości. Czy Polska sprosta wymaganiom UE?
Przedstawiona w lipcu 2020 r. strategia Komisji Europejskiej dotycząca wodoru określa między innymi sposoby zwiększenia popytu i podaży wodoru ze źródeł odnawialnych. Celem strategicznym jest zainstalowanie elektrolizerów wodoru ze źródeł odnawialnych o mocy co najmniej 40 GW w UE oparciu o szacunkowe zapotrzebowanie na wodór ze źródeł odnawialnych rocznie w UE do 2030 r. do 10 Mt rocznie. W chwili obecnej nie jest jasne, czy krajowa produkcja wodoru zrealizuje ten strategiczny cel UE.
- Data: 28.10.2022
Porównanie i analiza poszczególnych technologii ogniw fotowoltaicznych
Przy obecnym, szybkim, tempie rozwoju technologii fotowoltaicznych możemy mówić o zróżnicowaniu jeżeli chodzi o zastosowanie technologii fotowoltaicznych oraz w zyskach, jakie płyną z wprowadzania omawianej instalacji w życie publiczne. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań. Jest to istotne dla z punktu widzenia przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych.
- Data: 27.10.2022
Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022
Instalacje fotowoltaiczne. Bez czego nie mogą się obejść?
W poprzednim artykule dotyczącym instalacji fotowoltaicznych przedstawiony został ich sposób działania, podstawowy podział oraz elementy z jakich się składają, ze szczególnym opisem panelu fotowoltaicznego, falownika oraz akumulatorów. Dzisiaj skupimy się natomiast na pozostałych elementach, bez których instalacja nie mogłaby istnieć lub jej działanie byłoby mniej skuteczne oraz na okablowaniu.
- Data: 13.10.2022
Groźba blackoutu wciąż realna. Czy ziści się czarny scenariusz?
23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna i wciąż realnym jest odcięcie użytkowników od źródeł energii elektrycznej.
- Data: 07.10.2022
Instalacje fotowoltaiczne. Co o nich wiemy i z czego się składają?
Już wielokrotnie omawialiśmy tematy związane z fotowoltaiką, zwracaliśmy uwagę na normy oraz różnorodne rozporządzenia, jednak tym razem wracamy do całkowitych podstaw. Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne? Jakie elementy wchodzą w ich skład? Jak należy planować i montować panele fotowoltaiczne? Na te wszystkie pytania odpowie nam ten artykuł oraz jego przyszłe kontynuacje.
- Data: 03.10.2022
Terminologia pojazdów autonomicznych
Jak wskazano w raporcie, aby dokładnie wiedzieć, co mamy na myśli, gdy mówimy o autonomicznym lub zautomatyzowanym pojeździe, musimy zapewnić wyższy poziom szczegółowości, tj. funkcje automatyzacji jazdy i poziomy automatyzacji. Mimo to, przydatne jest wyjaśnienie kryteriów rozróżnienia różnych sposobów powszechnego odnoszenia się do automatyzacji jazdy, zwłaszcza gdy rozważa się pojazd jako całość, a nie jego poszczególne cechy, co jest powszechnym podejściem pomimo wysiłków zmierzających do skupienia automatyzacji na jeździe, a nie na samych pojazdach.
- Data: 03.10.2022
RoadShow 2023 #OswajamyWodor. Każdy będzie mógł zobaczyć to na żywo!
Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
- Data: 28.09.2022
Wodór lekarstwem na problemy energetyczne Polski. Co o nim wiemy i dlaczego się go boimy
Jak pokazuje przeprowadzone badanie, Polacy nie posiadają wiedzy na temat ogniw wodorowych. Nie dostrzegają ich w codziennym życiu, a co najważniejsze boją się ich. Nawet jeśli istnieje szansa, że wielu z nich jeździ na przykład autobusami zasilanymi wodorem. Jednak wodór może stać się tym, czego polskiej energetyce zwyczajnie brakuje - szansą na tanie źródło energii dla wszystkich.
- Data: 26.09.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
"Nie będzie transformacji energetycznej bez elastycznej dystrybucji"
Komisja Europejska poinformowała, że w jej ocenie Polska realizuje unijne warunki, które umożliwiają uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na wsparcie inwestycji z obszaru energetyki i klimatu przewidziano 28 mld euro. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, zwraca przy tej okazji uwagę na potrzebę jak najszybszego podjęcia inwestycji w dostosowanie infrastruktury sieciowej do wymogów rozproszonej produkcji energii.
- Data: 21.03.2024
Wiatr przyszłością polskiej energetyki? Co czeka polskie farmy wiatrowe w przyszłości
W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów, zarówno pracowników terminalu instalacyjnego, logistyków, serwisantów farm wiatrowych jak i menadżerów.
- Data: 12.03.2024
PN-EN 378-1 Instalacje chłodnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Instalacja chłodnicza oraz pompa ciepła to wzajemnie połączony ze sobą zespół części, które zawierają czynnik chłodniczy tworzący zamknięty obieg. Czynnik chłodniczy krąży w nim w celu przejmowania i oddawania ciepła, czyli chłodzenia i ogrzewania. Zapoznanie się z ww. instalacjami jest wartością samą w sobie dla każdego elektryka. Nie ze względu na sam ich montaż, gdyż zajmują się tym wykwalifikowani monterzy, ale na fakt częstego ich podłączania oraz przygotowywania instalacji elektrycznej do ich podpięcia.
- Data: 29.07.2021
JA Solar najlepszym dostawcą modułów fotowoltaicznych
Wiodące niezależne laboratorium testowe dla branży solarnej, opublikowało tegoroczną edycję raportu na temat niezawodności modułów fotowoltaicznych. Dzięki wysokiej jakości modułom fotowoltaicznym firma JA Solar po raz ósmy otrzymała tytuł „Top Performer” dla najlepszego dostawcy.
- Data: 12.06.2023
Balkonowe systemy fotowoltaiczne
EcoFlow, czołowy producent ekologicznych rozwiązań energetycznych, osiągnął kolejny kamień milowy w rozwoju dzięki wprowadzeniu swojej najnowszej innowacji: EcoFlow PowerStream, pierwszego balkonowego systemu fotowoltaicznego z przenośną stacją zasilania.
- Data: 02.06.2023
Ochrona przeciwpożarowa w systemach fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne uważane są za bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub znalezienie się instalacji w obszarze pożaru wzbudzonego przez inny element budynku, na którym się znajduje. W 2013 roku opublikowane zostały dane zebrane na terenie Niemiec. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną pożaru instalacji PV jest czynnik zewnętrzny (56% przypadków), w dalszej kolejności są to: awaria sprzętu (17%), błąd montażu (19%) lub błąd na etapie wykonywania projektu (9%).
- Data: 22.11.2022
Zachowanie zasad bhp przy ładowaniu samochodów elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Nadal jednak stanowią one niewielki margines rynku motoryzacyjnego. Tymczasem od 2035 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne są wykorzystywane coraz częściej jako pojazdy służbowe, dlatego kierowca takiego samochodu musi znać zasady jego bezpiecznej obsługi.
- Data: 14.04.2024
Powstaje nowy zawód w kształceniu branżowym. Technik elektromobilności
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 będzie możliwe kształcenie w nowym zawodzie, a mianowicie - technika elektromobilności. Przewidziano także zmiany wiążące się z funkcjonowaniem branżowego centrum umiejętności. Co jeszcze nowego słychać w kształceniu branżowym? Czy warto jest zainteresować się tego typu zawodem?
- Data: 11.04.2024
Szalona sprzedaż samochodu marki Xiaomi
Gdy Xiaomi, znany producent elektroniki, ogłosił wprowadzenie na rynek swojego pierwszego samochodu, entuzjaści rzucili się na niego jak na karpia w promocji. Zainteresowanie jazdami próbnymi było ogromne, kolejki do salonów Xiaomi sięgały niebotycznych rozmiarów, a testujący auta byli na tyle zachwyceni, że decydowali się na zakup.
- Data: 10.04.2024