
Podaż i popyt na wodór odnawialny i jego pochodne w 2030 roku
W omawianym raporcie rozważono scenariusze z minimalną mocą 40 GW zainstalowanych elektrolizerów w 2030 roku. Do dalszej analizy wybrano cztery scenariusze z czterech różnych badań spełniających te kryteria. Czy takie planowanie będzie miało odniesienie w rzeczywistości?
- Data: 01.03.2023

Putin zmusił Europę do przejścia na energię odnawialną
Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
- Data: 22.02.2023

Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023

Produkcja wodoru czy import? Co będzie bardziej opłacalne
W celu zaspokojenia prognozowanego zapotrzebowania UE na wodór i pochodne, możliwych jest kilka opcji, poprzez produkcję krajową (z handlem wewnątrz UE) i/lub import z krajów i regionów spoza UE. Transport na bardzo duże odległości (około 2000 km i więcej) statkami często może być ekonomicznie korzystniejszy (a czasami będzie wręcz jedyną alternatywą) od transportu wodoru rurociągami, co prowadzi do tego, że import wodoru skroplonego i/lub pochodnych jest faworyzowany w stosunku do importu wodoru gazowego.
- Data: 28.12.2022

„To znak, że w Polsce jest poważy kryzys elektroenergetyczny"
Mamy za mało jednostek wytwórczych, a co za tym idzie za mało mocy, żeby pokrywać dzienne zapotrzebowanie. Zamiast rozwijać własne źródła, które zabezpieczą system, w Polsce nadal blokowane są wiatraki na lądzie, a konsekwencje kryzysu ponoszą Polacy, którzy muszą oszczędzać prąd. Takie stanowisko przedstawia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
- Data: 12.12.2022
Ochrona przeciwpożarowa w systemach fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne uważane są za bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub znalezienie się instalacji w obszarze pożaru wzbudzonego przez inny element budynku, na którym się znajduje. W 2013 roku opublikowane zostały dane zebrane na terenie Niemiec. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną pożaru instalacji PV jest czynnik zewnętrzny (56% przypadków), w dalszej kolejności są to: awaria sprzętu (17%), błąd montażu (19%) lub błąd na etapie wykonywania projektu (9%).
- Data: 22.11.2022

Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne najczęściej zlokalizowane są w wyeksponowany miejscu, na przykład na dachu domu lub na otwartej przestrzeni, co może powodować wzrost ryzyka skierowanych w nie wyładowań atmosferycznych. Zakłada się, że najlepszą metodą na ochronę instalacji jest układ zwodów, który tworzy strefę ochronną, gdzie w wyznaczonej bryle geometrycznej znajdują się chronione urządzenia.
- Data: 21.11.2022

Czeka nas rewolucja w energetyce
Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce. Będzie to czas wielkich zmian oraz szansa nie tylko dla odbiorców, ale i dla osób zajmujących się instalatorstwem w tej dziedzinie.
- Data: 14.11.2022

Apel polskich naukowców: Odblokujcie OZE!
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej.
- Data: 04.11.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Co warto wiedzieć?
Od 1 lipca w Warszawie zacznie działać Strefa Czystego Transportu (SCT). Trwa już kampania informacyjna oraz montaż oznakowania. Kierowcy mogą szybko sprawdzić, czy ich pojazdy spełniają wymagania strefy. Ważne jest, że aż 97% właścicieli samochodów nie musi martwić się żadnymi ograniczeniami czy naklejkami.
- Data: 25.06.2024

Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Ważą się losy polskich planów strategicznych
Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
- Data: 08.05.2024

PN-EN 378-1 Instalacje chłodnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Instalacja chłodnicza oraz pompa ciepła to wzajemnie połączony ze sobą zespół części, które zawierają czynnik chłodniczy tworzący zamknięty obieg. Czynnik chłodniczy krąży w nim w celu przejmowania i oddawania ciepła, czyli chłodzenia i ogrzewania. Zapoznanie się z ww. instalacjami jest wartością samą w sobie dla każdego elektryka. Nie ze względu na sam ich montaż, gdyż zajmują się tym wykwalifikowani monterzy, ale na fakt częstego ich podłączania oraz przygotowywania instalacji elektrycznej do ich podpięcia.
- Data: 29.07.2021

Panele fotowoltaiczne. Co o nich wiemy?
Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodnika, do produkcji wykorzystuje się głównie takie pierwiastki jak: krzem, selen, czy german. Fotoogniwo tworzy złącze p-n, na które pada światło.
- Data: 02.01.2024

Sineng Electric jednym z najlepszych producentów falowników dla instalacji PV
Zintegrowany system oceny BNEF to wieloaspektowy i rygorystyczny system oceny, którego kryterium głównym jest potencjał przyniesienia dużych zysków. Fakt, że marka Sineng znalazła się na tej liście, potwierdza jej mocną pozycję w branży. Ranking Tier 1 to najważniejszy wskaźnik referencyjny, dający potencjalnym inwestorom poszukującym rzetelnych partnerów dynamicznie rozwijającego się sektora energii odnawialnej wiarygodny punkt odniesienia.
- Data: 27.11.2023

Zachowanie zasad bhp przy ładowaniu samochodów elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Nadal jednak stanowią one niewielki margines rynku motoryzacyjnego. Tymczasem od 2035 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne są wykorzystywane coraz częściej jako pojazdy służbowe, dlatego kierowca takiego samochodu musi znać zasady jego bezpiecznej obsługi.
- Data: 14.04.2024

Powstaje nowy zawód w kształceniu branżowym. Technik elektromobilności
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 będzie możliwe kształcenie w nowym zawodzie, a mianowicie - technika elektromobilności. Przewidziano także zmiany wiążące się z funkcjonowaniem branżowego centrum umiejętności. Co jeszcze nowego słychać w kształceniu branżowym? Czy warto jest zainteresować się tego typu zawodem?
- Data: 11.04.2024

Szalona sprzedaż samochodu marki Xiaomi
Gdy Xiaomi, znany producent elektroniki, ogłosił wprowadzenie na rynek swojego pierwszego samochodu, entuzjaści rzucili się na niego jak na karpia w promocji. Zainteresowanie jazdami próbnymi było ogromne, kolejki do salonów Xiaomi sięgały niebotycznych rozmiarów, a testujący auta byli na tyle zachwyceni, że decydowali się na zakup.
- Data: 10.04.2024