
Energia z OZE przetworzona w paliwo gazowe? Innowacyjny Projekt InGrid Power to Gas
W oddziale PGNiG w Odolanowie, należącym do Grupy Orlen, uruchomiono nową instalację w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas. Projekt ten koncentruje się na przetwarzaniu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł w paliwa gazowe, takie jak wodór. Celem jest przetestowanie możliwości dostarczania wodoru poprzez sieci dystrybucyjne gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw.
- Data: 26.06.2024

Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024

Inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych
Na wstępie autorzy omawianego raportu przypomnieli, że od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego, masowo produkowanego, pojazdu elektrycznego (EV) w 2010 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrosła na całym świecie. Chociaż pojazdy hybrydowe typu plug-in nadal sprzedają się najlepiej, w pełni elektryczne pojazdy elektryczne (BEV) także stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na fakt, że większość z nich może obecnie przejechać ponad 300 km na pełnym naładowaniu, a także ponieważ energia odnawialna jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie ładowania i emisji gazów cieplarnianych zarazem zmniejszając zależność od importowanych paliw kopalnych.
- Data: 03.04.2024

Jak pompa ciepła, to tylko sprawdzona
Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, ze względu na swoją wydajność przy dobrze zmodernizowanym budynku oraz w połączeniu z instalacjami OZE. Jednak tak samo jak w przypadku najdrobniejszych urządzeń i ten popularny już emiter ciepła ma na rynku wiele odpowiedników i podróbek.
- Data: 26.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024

Gotowość do elektromobilności. Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii
Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
- Data: 09.01.2024

Panele fotowoltaiczne. Co o nich wiemy?
Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodnika, do produkcji wykorzystuje się głównie takie pierwiastki jak: krzem, selen, czy german. Fotoogniwo tworzy złącze p-n, na które pada światło.
- Data: 02.01.2024

Technologia produkcji, przetwarzania i transportu wodoru odnawialnego i pochodnych
W niniejszym raporcie czytamy, że łańcuch dostaw produktów importowanych obejmuje produkcję wodoru, jego konwersję na formę nadającą się do transportu (skroplony lub sprężony) lub pochodne, a wreszcie transport paliwa.
- Data: 11.09.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »

Program Mój Prąd 6.0. Informacje podstawowe i uzupełnienie
Celem programu Mój Prąd 6.0, jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub też wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej zmagazynowanie czyli za pomocą magazynów energii elektrycznej lub ciepła znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Data: 11.09.2024

Ørsted wspiera nowy kierunek studiów „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
Ørsted, globalny lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, nawiązał współpracę z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, oferując wsparcie merytoryczne w tworzeniu nowego kierunku studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore”. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży offshore, Ørsted wniesie światowej klasy standardy BHP, które pomogą w kształceniu przyszłych specjalistów na polskim rynku pracy. Kierunek będzie dostępny od roku akademickiego 2024/2025, stanowiąc istotny krok w rozwoju edukacji w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
- Data: 14.08.2024

Energia z morskich wiatraków. Przyszłość polskiej energetyki
Polska ma szansę stać się kluczowym graczem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej na skalę europejską. Inwestycje w offshore są nie tylko opłacalne, ale również korzystne dla środowiska i zdrowia publicznego. Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, podkreśla, że potencjał produkcyjny polskich morskich farm wiatrowych może przewyższyć moc generowaną przez planowane elektrownie jądrowe. Ta monumentalna inwestycja na Bałtyku, o wartości blisko 40 miliardów PLN, jest największym projektem energetycznym w historii kraju, a jej realizacja może przynieść aż 178 miliardów złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Oczekuje się, że zmniejszy emisję CO2 o około 102 miliony ton rocznie i stworzy ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy.
- Data: 13.08.2024

Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023

Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023

Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023

Problematyczna farma fotowoltaiczna a zasady dobrego sąsiedztwa
W publikacji skupimy się na praktycznym aspekcie związanym z farmami fotowoltaicznymi w kontekście zasad dobrego sąsiedztwa, realizowanych w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy (DWZ). Wyjaśnimy, dlaczego aktualnie obowiązujące przepisy stanowią realne zagrożenie dla najbliższego sąsiedztwa farm fotowoltaicznych ze względu m.in. na emisję pola elektromagnetycznego, hałas od pracy urządzeń oraz możliwość pojawienia się efektu lśnienia od powierzchni paneli.
- Data: 31.10.2024

Jakie pomiary są wykonywane w instalacjach fotowoltaicznych i dlaczego są ważne?
Instalacje fotowoltaiczne (PV) pracują na zewnątrz, gdzie narażone są na różnorodne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, silne wiatry, duże wahania temperatury oraz intensywne nasłonecznienie. W związku z tym ich regularna kontrola jest kluczowa dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego działania systemu.
- Data: 27.08.2024

Energia z OZE przetworzona w paliwo gazowe? Innowacyjny Projekt InGrid Power to Gas
W oddziale PGNiG w Odolanowie, należącym do Grupy Orlen, uruchomiono nową instalację w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas. Projekt ten koncentruje się na przetwarzaniu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł w paliwa gazowe, takie jak wodór. Celem jest przetestowanie możliwości dostarczania wodoru poprzez sieci dystrybucyjne gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw.
- Data: 26.06.2024

Nowa możliwość finansowania produktów i usług w pojazdach bezemisyjnych
E-BOOST to Euroklaster współfinansowany przez Komisję Europejską. Organizuje on otwarte zaproszenia, których ogólnym celem jest zidentyfikowanie innowacji produktowych w celu: zmniejszenia zależności od kluczowych nakładów i technologii w łańcuchach wartości E-BOOST, wprowadzenie nowych produktów lub usług do firm oraz zaangażowanie podmiotów z regionów o różnych poziomach rozwoju gospodarczego.
- Data: 07.05.2024

Wykaz polskich dokumentów i norm mających zastosowanie do stacji i punktów ładowania
W polskim prawie występuje cały spis dokumentów prawnych oraz norm, które regulują wszystkie kwestie związane z budową, eksploatacja oraz działaniem stacji ładowania różnorodnych pojazdów elektrycznych. Warto zapoznać się z tym wykazem.
- Data: 07.05.2024