Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024
Inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych
Na wstępie autorzy omawianego raportu przypomnieli, że od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego, masowo produkowanego, pojazdu elektrycznego (EV) w 2010 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrosła na całym świecie. Chociaż pojazdy hybrydowe typu plug-in nadal sprzedają się najlepiej, w pełni elektryczne pojazdy elektryczne (BEV) także stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na fakt, że większość z nich może obecnie przejechać ponad 300 km na pełnym naładowaniu, a także ponieważ energia odnawialna jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie ładowania i emisji gazów cieplarnianych zarazem zmniejszając zależność od importowanych paliw kopalnych.
- Data: 03.04.2024
Jak pompa ciepła, to tylko sprawdzona
Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, ze względu na swoją wydajność przy dobrze zmodernizowanym budynku oraz w połączeniu z instalacjami OZE. Jednak tak samo jak w przypadku najdrobniejszych urządzeń i ten popularny już emiter ciepła ma na rynku wiele odpowiedników i podróbek.
- Data: 26.01.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024
Gotowość do elektromobilności. Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii
Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
- Data: 09.01.2024
Panele fotowoltaiczne. Co o nich wiemy?
Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodnika, do produkcji wykorzystuje się głównie takie pierwiastki jak: krzem, selen, czy german. Fotoogniwo tworzy złącze p-n, na które pada światło.
- Data: 02.01.2024
Technologia produkcji, przetwarzania i transportu wodoru odnawialnego i pochodnych
W niniejszym raporcie czytamy, że łańcuch dostaw produktów importowanych obejmuje produkcję wodoru, jego konwersję na formę nadającą się do transportu (skroplony lub sprężony) lub pochodne, a wreszcie transport paliwa.
- Data: 11.09.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Energia z morskich wiatraków. Przyszłość polskiej energetyki
Polska ma szansę stać się kluczowym graczem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej na skalę europejską. Inwestycje w offshore są nie tylko opłacalne, ale również korzystne dla środowiska i zdrowia publicznego. Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, podkreśla, że potencjał produkcyjny polskich morskich farm wiatrowych może przewyższyć moc generowaną przez planowane elektrownie jądrowe. Ta monumentalna inwestycja na Bałtyku, o wartości blisko 40 miliardów PLN, jest największym projektem energetycznym w historii kraju, a jej realizacja może przynieść aż 178 miliardów złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Oczekuje się, że zmniejszy emisję CO2 o około 102 miliony ton rocznie i stworzy ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy.
- Data: 13.08.2024
Produkcja kluczowych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Pomorzu
Na Pomorzu trwają intensywne przygotowania do instalacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, w których kluczową rolę odgrywają lokalne przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20%.
- Data: 26.07.2024
Amazon osiąga cel 100% energii odnawialnej siedem lat przed terminem!
Amazon, lider technologii i e-commerce, osiągnął w 2023 roku 100% zasilanie swojej globalnej działalności energią odnawialną, siedem lat przed planowanym terminem. To obejmuje centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne. Sukces ten przybliża firmę do celu zerowej emisji CO2 netto do 2040 roku, zgodnie z Deklaracją Klimatyczną Amazon z 2019 roku.
- Data: 12.07.2024
Pompa ciepła w układzie monoblok. Podstawy budowy i działania
Pompa ciepła w systemie monoblok jest rodzajem pompy ciepła, która składa się z jednego bloku lub obudowy zawierającej wszystkie niezbędne elementy do działania. Oznacza to, że zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła, oraz ewentualnie inne niezbędne komponenty, znajdują się w jednym urządzeniu.
- Data: 08.03.2024
Jak pompa ciepła, to tylko sprawdzona
Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, ze względu na swoją wydajność przy dobrze zmodernizowanym budynku oraz w połączeniu z instalacjami OZE. Jednak tak samo jak w przypadku najdrobniejszych urządzeń i ten popularny już emiter ciepła ma na rynku wiele odpowiedników i podróbek.
- Data: 26.01.2024
Właściciele fotowoltaiki mogą zdecydować o zmianie systemu rozliczeń
Właściciele fotowoltaiki mają teraz możliwość decydowania, czy chcą być rozliczani za energię oddawaną do sieci za pomocą rynkowej miesięcznej ceny energii czy za cenę godzinową. Projekt nowych rozwiązań, który został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu, daje im taką możliwość. W przypadku wyboru opcji godzinowej, prosumentom zostanie przyznany bonus.
- Data: 10.04.2024
Dlaczego kwestie ochrony pożarowej w kontekście pojazdów elektrycznych budzą takie emocje? Dlaczego auta elektryczne się palą?
Statystycznie samochody elektryczne palą się dużo rzadziej niż te z napędem tradycyjnym. Natomiast odmienny jest charakter pożaru, gdy objęta nim jest bateria trakcyjna. Systemy magazynowania energii w pojazdach elektrycznych i hybrydowych plug-in, oparte na technologii litowo-jonowej, to czynnik zwiększający prawdopodobieństwo gwałtownego przebiegu procesu spalania. Rekomendacje wydane w maju przez profesjonalne grona wskazują podstawowe zasady ochrony p. poż. w takich przypadkach.
- Data: 05.07.2024
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w garażach. Jak powinien wyglądać proces projektowania, instalacji i zabezpieczenia w zakresie p.poż.?
Wzrost liczby pojazdów elektrycznych stawia poważne wyzwania przed deweloperami i zarządcami istniejących budynków mieszkalnych i komercyjnych. Instalowanie stacji ładowania jest ważne i potrzebne, ale wymaga profesjonalnej wiedzy i przygotowania. Zarówno technicznego, formalnego, jak i w zakresie analizy potencjalnego zapotrzebowania czy dostępnej mocy. Uwagi wymagają też budzące społeczne emocje kwestie ochrony p. poż. obiektów, w których parkują pojazdy z napędem elektrycznym.
- Data: 03.07.2024
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku elektromechanika samochodowego
Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego pracownika serwisu pojazdów: elektromechanika samochodowego. Materiał opracowano na podstawie metody RISK SCORE.
- Data: 23.05.2024