
Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023

Polska energetyka lądowa jest na wyczerpaniu
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, jednak mimo to staje ona na granicy wyczerpania. Dlaczego ma miejsce taka sytuacja?
- Data: 29.06.2023

Jak należy chronić instalacje PV przed piorunami?
Wolno stojące instalacje fotowoltaiczne - podobnie jak i te umiejscowione na dachach budynków - są narażone na bezpośrednie oddziaływanie prądu piorunowego. Szkody w systemach fotowoltaicznych PV powstają przez niszczycielskie bezpośrednie wyładowania piorunowe w elementy elektrowni, jak również wskutek przepięć indukcyjnych powstających w okablowaniu instalacji, które mogą być spowodowane przez wyładowania bezpośrednie lub pobliskie.
- Data: 15.06.2023

JA Solar najlepszym dostawcą modułów fotowoltaicznych
Wiodące niezależne laboratorium testowe dla branży solarnej, opublikowało tegoroczną edycję raportu na temat niezawodności modułów fotowoltaicznych. Dzięki wysokiej jakości modułom fotowoltaicznym firma JA Solar po raz ósmy otrzymała tytuł „Top Performer” dla najlepszego dostawcy.
- Data: 12.06.2023

Balkonowe systemy fotowoltaiczne
EcoFlow, czołowy producent ekologicznych rozwiązań energetycznych, osiągnął kolejny kamień milowy w rozwoju dzięki wprowadzeniu swojej najnowszej innowacji: EcoFlow PowerStream, pierwszego balkonowego systemu fotowoltaicznego z przenośną stacją zasilania.
- Data: 02.06.2023

Gotowość do korzystania z pojazdów elektrycznych wzrasta w całej Europie. A jak wypada Polska?
Europejskie państwa coraz bardziej otwierają się na pojazdy elektryczne. To główny wniosek płynący z najnowszego raportu oraz kompleksowej analizy gotowości 22 europejskich krajów do inwestowania w pojazdy elektryczne, w tym również Polski.
- Data: 19.05.2023

Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023

Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »

Produkcja kluczowych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Pomorzu
Na Pomorzu trwają intensywne przygotowania do instalacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, w których kluczową rolę odgrywają lokalne przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20%.
- Data: 26.07.2024

Amazon osiąga cel 100% energii odnawialnej siedem lat przed terminem!
Amazon, lider technologii i e-commerce, osiągnął w 2023 roku 100% zasilanie swojej globalnej działalności energią odnawialną, siedem lat przed planowanym terminem. To obejmuje centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne. Sukces ten przybliża firmę do celu zerowej emisji CO2 netto do 2040 roku, zgodnie z Deklaracją Klimatyczną Amazon z 2019 roku.
- Data: 12.07.2024

Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024

Bosch: Wojna w Ukrainie przyspieszy zieloną transformację Europy
Wojna w Ukrainie i wszystkie jej konsekwencje przynoszą znaczącą niepewność. Firma Bosch bardzo poważnie traktuje kwestię odpowiedzialności za swoich pracowników. Jednocześnie od pierwszego dnia wojny, mocno angażuje się w pomoc humanitarną, zwłaszcza w kontekście wspierania uchodźców.
- Data: 05.05.2022

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.
- Data: 27.10.2021

Pompy ciepła – grunt jako dolne źródło ciepła
Jedną z grup pomp ciepła są urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie. Konkretne rozwiązania „dolnego źródła” zależą od wielkości powierzchni gruntu, który jest do dyspozycji. Jeżeli powierzchnia ta jest niewielka, stosuje się układy pionowe. Na większym terenie można zastosować układ poziomy.
- Data: 17.08.2021

Właściciele fotowoltaiki mogą zdecydować o zmianie systemu rozliczeń
Właściciele fotowoltaiki mają teraz możliwość decydowania, czy chcą być rozliczani za energię oddawaną do sieci za pomocą rynkowej miesięcznej ceny energii czy za cenę godzinową. Projekt nowych rozwiązań, który został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu, daje im taką możliwość. W przypadku wyboru opcji godzinowej, prosumentom zostanie przyznany bonus.
- Data: 10.04.2024

Przygotowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych do badania przez UDT
Zgodnie z ustawą o elektromobilności stacje ładowania pojazdów elektrycznych i punkty ładowania stanowiące element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego podlegają badaniu przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
- Data: 24.04.2024

Przyspieszenie elektromobilności w Polsce? Jakie są szanse na realizację tych ambitnych założeń w naszym kraju? Komentarz ekspercki
Rozporządzenie AFIR ma na celu przyspieszenie rozwoju elektromobilności i nakłada na Polskę oraz inne kraje członkowskie obowiązek zwiększenia liczby dostępnych stacji, przyspieszenia procesu ładowania pojazdów elektrycznych oraz ułatwienia rozliczania się za wykorzystaną energię. Jak unijne rozporządzenie wpłynie na rozwój elektromobilności w Polsce?
- Data: 16.04.2024